hello world!

Jak wybrać okulary dla dziecka?

Mamy dziś dla Was kilka wskazówek jak wybrać okulary dla dziecka. Dzieci bardzo często nie są świadome swoich problemów ze wzrokiem. Dlatego nie zgłaszają rodzicom swoich dolegliwości. Z tego powodu ważne jest, aby przeprowadzać coroczne kontrole u optometrysty, aby jak najszybciej wykryć wadę wzroku u dziecka.

Rodzice powinni bacznie obserwować swoje pociechy. Jeśli zauważą, że dziecko skarży się, np. na bóle głowy, zaczyna przynosić gorsze oceny, myli litery, czyta tekst, przesuwając po nim palcem lub częściej mruga, powinni zbadać dziecku wzrok. Jeśli po wizycie u specjalisty okazuje się, że dziecko ma wadę wzroku, czas wybrać okulary korekcyjne.

Jak wybrać okulary dla dziecka
Okulary dla dziecka powinny być wygodne

Gdy nadchodzi ten moment, rodzice mają najczęściej mnóstwo pytań, jak wybrać okulary dla dziecka, aby były dla niego przede wszystkim wygodne. Jak wybrać okulary dla dziecka?

1. Wybierz ramkę o odpowiednim rozmiarze.

Oprawka musi dopasowywać się do twarzy dziecka i pasować idealnie do jego pola widzenia. Okulary nie mogą być szersze niż twarz ani przekraczać linii brwi. Dlatego nie warto kupować większych okularów, myśląc, że wystarczą na dłużej. Poza tym środkowa część soczewek musi być dopasowana do środka źrenicy - zawsze trzeba zmierzyć ich rozstaw.

2. Ramka musi być wykonana z lekkiego, wygodnego i bezpiecznego materiału.

Wybór materiału na oprawkę będzie w dużej mierze zależał od wieku dziecka. Dlatego dla niemowląt polecamy oprawki silikonowe, a dla dzieci poniżej 6 lat - oprawki plastikowe. Są lżejsze i bardziej odporne, dzięki czemu lepiej wytrzymują skręcanie i wyginanie. Po 6 roku życia można używać innych materiałów – również odpornych, ale takich, które lepiej ukrywają grubość soczewki. Można również wybrać oprawki metalowe lub tytanowe, które są lekkie i hipoalergiczne.

Jak wybrać okulary dla dziecka
3. Mostek okularów powinien dobrze przylegać do nosa.

Mostek okularów, czyli łuk między dwiema soczewkami, musi prawidłowo spoczywać na nosie. Małe dzieci nie mają jeszcze dobrze zarysowanego grzbietu nosa, więc niektóre okulary mogą się ześlizgiwać i opadać. To powoduje, że dziecko spogląda przez górną część soczewek. Dlatego warto zdecydować się na okulary z bardzo dobrze dopasowanym mostkiem.

4. Dobrze dopasowane zauszniki

Aby okulary były wygodne dla dzieci, zauszniki powinny być regulowane, elastyczne, mieć odpowiednią długość, a jeśli to możliwe, mieć miękkie końcówki. Zapobiegnie to naciskaniu na skronie lub pozostawianiu śladów. Warto pomyśleć o zausznikach ze sprężynowymi zawiasami, które pozwolą im się mocno wyginać bez uszczerbku dla okularów.

Zaleca się również, aby miały elastyczny pasek podtrzymujący z tyłu lub blokadę za uszami, która zapobiegnie spadaniu okularów podczas zabawy.

Jak wybrać okulary dla dziecka
5. Materiał soczewki

Dobrze, aby soczewki były wykonane z poliwęglanu, ponieważ jest to materiał bardzo odporny na pękanie. Istotne jest również, aby były one wyposażone w powłoki zapobiegające zadrapaniom. Dzięki temu posłużą dłużej. Warto pamiętać o powłoce antyrefleksyjnej.

Mamy nadzieję, że z naszą pomocą wybierzecie najlepsze okulary dla dziecka. Zapraszamy do salonu Optyka Bagińscy w Suwałkach razem z dzieckiem.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram